Tonery mají vliv na to dýcháme

Zajímáte se o ekologii či zdravé prostředí, ve kterém žijete a pracujete? Jako jednotlivec sotva ovlivníte celkové znečišťování ovzduší, ovšem co můžete ovlivnit, je kvalita vzduchu, jež dýcháte na svém pracovišti. Věděli jste, že kvalitu ovzduší ovlivňují dokonce tonery? Pokud Vás zajímá, jaké nebezpečí skrývá vzduch a co vše jej ovlivňuje, čtěte dále.

> zpět na přehled článků

Víme, jak ušetřit na provozu v kanceláři
Kvalitu ovzduší ovlivňuje smog, inverze a v průmyslových oblastech se vyskytují vysoké hodnoty polétavého prachu. A jaké hlavní látky vzduch zamořují? Patří mezi ně oxidy dusíku, oxid siřičitý, tuhé znečišťující látky, oxid uhelnatý, těkavé organické látky a amoniak. Nejvíce jsou zasažena hlavní města jako Praha, Brno, Ostrava a oblasti s průmyslovou výrobou jako Ústí nad Labem, Český Těšín či Třinec.

Byť se zdá, že nebezpečí číhá pouze venku, opak je pravdou. Znečištěné ovzduší se týká také interiérů – domácností i kancelářských prostor. To si nejvíce uvědomují lidí, kteří mají dýchací obtíže (alergici, astmatici). Ostatní tomu až takovou pozornost nevěnují, přitom znečištění vzduchu v interiéru je jedním z hlavních potencionálních nebezpečí pro naše zdraví.

Dáte si koktejl chemikálií?

Vnitřní prostředí je plné chemikálií, o kterých nemáme mnohdy ani tušení. Znečišťující látky jsou přítomné takřka všude a do určité míry za to může vzduchotechnika a klimatizace. Nebezpečné chemikálie se uvolňují téměř ze všeho vybavení, které se v místnosti nachází. Prostředí ovlivňují elektronika, plasty, koberce, čalounění, tonery, nábytek i nátěry na stěnách.

Nejhorší vliv na nás mají zejména látky, jež za nebezpečné vůbec nepovažujeme. Patří mezi ně osvěžovače vzduchu, vonné tyčinky, svíčky, nekvalitní tonery (tonerový prach), tabákový kouř a další. Za nebezpečné se samozřejmě považují různá lepidla, pesticidy, změkčovače, rozpouštědla  a čistící prostředky používané v běžné domácnosti. Z těchto prostředků se uvolňují látky, které zatěžují organismus a podobně jako například ftaláty (estery kyseliny ftalové) obsažené v nekvalitních plastech se usazují v těle. Za zmínku stojí také nekvalitní tonery. Tonerový prach z tiskových náplní působí negativně na všechny, kteří se nacházejí v místnosti.

Vyvarujte se laciným tonerům

Bohužel většina elektronických zařízení uvolňuje do svého okolí škodlivé látky. Například u tiskáren, faxů a kopírek bylo prokázáno, že se z jejich náplní uvolňují karcinogenní látky. Stejné riziko hrozí rovněž v případě plastů, ze kterých jsou tiskárny a samotné tonery vyráběny. Tonerový prach je pak obzvlášť nebezpečný v tom, že se šíří plošně. Zde je však důležité zmínit, že ne všechny tonery jsou zdraví škodlivé. Riziko představují především levné tonery a tiskové náplně, jejichž výrobci se nemohou prokázat certifikáty o původu zboží, certifikátem norem kvality ISO 9001 či norem environmentálního managementu ISO 14001.

recyklujte tonery

Za kvalitní a ověřené tonery se považují například toner Canon, HP, Epson nebo i ty méně známější značky jako toner Minolta, toner Ricoh, Kyocera nebo toner Dell. Tyto originální tonery jsou sice cenově dražší, ale jsou mimořádně kvalitní a zdraví nezávadné, což by mělo být při jejich výběru klíčovým faktorem.

Používáte ekologické prostředky?

Nejen tonerový prach či různá elektronická zařízení uvolňují do vzduchu nebezpečné látky. Již jednou jsme se zmínili o tom, že na kvalitu prostředí mají vliv běžné čistící prostředky. Dáte-li před nimi přednost ekologickým čistícím prostředkům, pracím práškům a omezíte nebo zcela vynecháte moderní vymoženosti jako jsou změkčovače vody, aviváže, hnojiva, chemické osvěžovače a vonné esence uděláte krok správným směrem. Věnujte větší pozornost složení výrobků, které kupujete a vytvářejte tak kolem sebe a svých blízkých zdravější prostředí.

Jaká je cena ekologických produktů? Vyšší. Nicméně v tomto případě by výše ceny neměla hrát zásadní roli. Mnohem důležitější je fakt, že ekologické produkty se liší ve složení, ekologické odbouratelnosti, množství obsažených alergenů a v případě pracích prostředků i samotnými pracími schopnostmi.

Doporučujeme recyklaci použitých tonerů

Pokud Vám není životní prostředí lhostejné a je ve Vašem zájmu aktivně zlepšovat životní podmínky, můžete například efektivně recyklovat použité tonery. Na českém trhu je celá řada dodavatelů, kteří tonery nejen prodávají, ale zároveň dbají environmentálních postupů. To znamená, že od Vás tonery zpětně odeberou a zdarma ekologicky zlikvidují.

Některé firmy za recyklaci dokonce nabízí slevu na další nákup či dopravu nových tonerů i zpětný odběr použitých cartridgí zdarma. Ať už Vás motivuje k recyklaci tonerů, elektroniky, běžného domácího i kancelářského odpadu cokoliv, jedno je jisté. Přispíváte tím k lepším životním podmínkám.

 

 

 
Máte zájem zde vložit originální článek na téma kancelářské potřeby? Pište na info@weos.cz
Odkazy: